Demir Kubbe Nedir? Nasıl Çalışır?

İran, İsrail’e gece saatlerinde misilleme saldırısı yaptı. Operasyona “Gerçek Söz” ismini verdiğini açıklayan İran, operasyonunun amacının İsrail’in suçlarına yönelik cezalandırma olduğunu belirtti. Saldırılar sonrası haber metinlerinde sık sık adı geçen “demir kubbe nedir?” sorusuna yanıt verelim.

DEMİR KUBBE NEDİR?

Demir Kubbe, İsrail’in gökyüzünde bir kalkan gibi duran, güvenliği sağlamak için geliştirdiği devasa bir silah sistemidir. Bu yapı, İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile Rafael Advanced Defense Systems şirketlerinin işbirliğiyle ortaya çıkmıştır. Görevi, düşman roketlerini ve top mermilerini etkisiz hale getirmek olan bu sistem, İsrail’in yaşam merkezini tehdit eden kısa menzilli saldırıları durdurmak için tasarlanmıştır.

DEMİR KUBBE NASIL ÇALIŞIR?

Demir kubbede tehditler 4 kilometre ile 70 kilometre arasındaki mesafelerden gelirse bile bu muazzam kalkan anında devreye girer. Hedeflerini tespit etmek ve onları yok etmek için son derece gelişmiş teknolojiler kullanır.

2011’den beri aktif olarak kullanılan Demir Kubbe, İsrail’in karşı karşıya kaldığı tehlikelere karşı bir güvence sağlar. Böylece zarar ve can kaybı en aza indirilir.

Demir Kubbe, modern savaş alanlarında güvenliği sağlamak için çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde geliştirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir